0
Ülesehituse aastad suletud ruumis (1945 - 1967)
Tagasi
Sõja-aastad ja Eesti pinnal vaheldunud okupatsioonid laastasid tõsiselt ka suusasporti. Vaatamata sellele, et paljud sportlased, treenerid ja organisaatorid suusaspordile kaduma läksid, mõned Vabasse maailma siirdusid, jõudsid eestlased lumeradadel siiski juba esimestel sõjajärgsetel aastatel uuele sportlikule tasemele.
Ja seda isegi vaatamata eriliste väljundite puudumisele, sest raudne eesriie määras järgnenud aastateks ära võistlusruumi. Kuuendik planeedist oli küll suusatajate ees avali, kuid mitte väljaspool N Liidu piire toimunud rahvusvahelised võistlused.
Siiski elas suusasport ka järgmistel aastatel aktiivset elu. Treeniti, rajati uusi baase ning muututi järjest konkuretsivõimelisemaks.
Sellesse aega jäi eesti suusasportlase taasjõudmine olümpiaradadele, kuid esialgu seda mitte enam Eesti ega N Liidu, vaid hoopis Saksamaa värvides. 1952. aasta Oslo talimängudel oli eestlane Juku Pent üldse ainus võistlustules olnud baltlane, tehes Saksamaa meistrina kaasa 50 km maratonis.
Kahevõistleja Uno Kajak oli aga esimene, kes hakkas Eestist ka kaugemale suurtele võistlustele jõudma. Oli meie esimene kodune taliolümpialane N Liidu aastatel.
Häid sõite tegid eestlased üleliidulises ulatuses, võideti esimesed medalid Eesti NSV võistkonnale eesotsas Karl Londiga, kes oli arvatud ka 1948. aasta olümpiameeskonda.
Oldi eeskujuks oma organisatsiooni ja kohtunike poolest, nii et Eestile anti võimalus N Liidu meistrivõistluste korraldamiseks. Otepääd hakkasid oma treeningubaasina järjest enam avastama N Liidu koondislased. Edusamme tegid Eesti suusateadlased. Tuule tiibadesse said Tartu ja Tallinn-Keila-Tallinn suusamaraton.
1960-ndatel tekkisid Eesti suusatajatel ka esimesed kontaktid välisilmaga, nii palju, kui seda Moskvast lubati. Kõigi nende aastate töö teenis aga kindlalt üht eesmärki: ehitati üles Eesti suusasporti, mille vilju hakati lõikama järgmistel aastatel.
 
 
««« 4/13 »»»

ISC Elke Auto

Tehvandi SpordikeskusEesti TerviserajadEesti OlümpiakomiteeFIS-Ski
web by OK Interactive